Mufloni-oluet ovat tuttuja jo monelle sekä useista olutfestivaaleista, kuten nyt käynnissä olevasta Suuret Oluet Pienet Panimot-tapahtumasta että Alkon valikoimista.

Näitä oluita panee porilainen Beer Hunters-panimo, joka on myös tunnettu panimoravintolastaan. Beer Hunters on itse asiassa kaksi erillistä panimoa, joka mahdollistaa oluiden tuottamisen sekä pienemmässä että hieman suuremmassa mittakaavassa.

Beer Hunters on tehnyt oluita Porissa vuodesta 1998 ja on edelleen perheyritys, jonka johdossa Mika Tuhkanen, joka on tunnettu myös Pienpanimoliiton puheenjohtajana. Oluille tyypillistä on korkea laatu, suomalaisille sopivat maut ja erottuvat etiketit.

Maista Muflonin oluita ja totea itse mainio maku. Käy hakemassa Alkosta Muflonin CCCCC IPA ja Mandariini IPA, Muflonator Doppelbock, Saison de Randenneur sekä vuoden 2016 parhaimmaksi olueksi valittu Mufloni Pilsner ja pidä kavereiden kesken Mufloni-olutasting. Äläkä unohda kaupoissa myytäviä Mufloni Session IPAa ja Stouttiakaan.

Tiesitkö muuten, että oluiden Mufloni-nimi tulee siitä, että 1920-luvulla Porin edustalle, Säpin saarelle on tuotu lauma mufloni-villilampaita Etelä-Euroopasta. Siellä on tänä päivänäkin pieni populaatio näitä sarvipäitä.

http://www.beerhunters.fi/

mujj